Jeśli ząb jest zniszczony w takim stopniu, że nie rokuje nawet utrzymania korony protetycznej, należy umieścić w korzeniu tak zwany wkład koronowo-korzeniowy (potocznie nazywany sztyftem). Wkład koronowo-korzeniowy ma część korzeniową umocowaną w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową, która wystaje w jamie ustnej i ma kształt zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu (pełnoceramiczny) lub włókno szklane.
Rdzeń takiej korony stanowi stal stomatologiczna indywidualnie odlana dla danego zęba. Na tak przygotowaną podbudowę napala się porcelanę. Metal w takiej koronie nie jest widoczny, gdyż przykrywa go warstwa porcelany. Korony porcelanowe na metalu stosuje się zwłaszcza w odcinkach bocznych, do zębów przedtrzonowych i trzonowych.
Korona pełnoceramiczna zapewnia doskonałą estetykę, nie do odróżnienia od zębów własnych. Podbudowa korony pełnoceramicznej jest wykonana z tlenku cyrkonu, który jest materiałem niezwykle wytrzymałym i przeziernym, podobnie jak zęby naturalne. Z tych względów korony pełnoceramiczne są bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza do odbudowy zębów przednich.
Proteza akrylowa jest uzupełnieniem protetycznym, które zastępują większą ilość brakujących zębów lub stosowana jest w bezzębiu. Nie jest montowana w ustach na stałe – można ją wyjmować – co nie jest rozwiązaniem komfortowym, ale w wielu przypadkach jedynym możliwym do zastosowania. Protezy można z grubsza podzielić na całkowite i częściowe Protezy całkowite – uzupełniają wszystkie zęby szczęki i/lub żuchwy (bezzębie). Protezy częściowe – uzupełniają od kilku do kilkunastu brakujących zębów.
Protezy szkieletowe to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami. Stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są dużo cieńsze, mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej – prawie nie pokrywają podniebienia – przy górnej protezie, ponadto mają lepsze utrzymanie – nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach, nie uciskają dziąseł i podniebienia.
Szyna relaksacyjna jest to specjalnie zaprojektowana, przezroczysta szyna przeznaczona do zakładania na górne zęby. Redukuje ona napięciemięśniowepozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk i stawów, sztywności karku, nadwrażliwości zębów oraz różnych rodzajów bólu głowy. Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk można spodziewać się też poprawy jakości snu oraz większego rozluźnienia mięśni.