Usunięcie zęba, zwane fachowo ekstrakcją, jest zabiegiem, którego wykonanie musi być poprzedzone wnikliwym wywiadem lekarza z pacjentem, musi być też starannie zaplanowany i przeprowadzony. Zdarzają się sytuacje, gdy pacjent wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu, lub też konieczne jest jego odroczenie ze względu na specyficzny stan miejscowy i ogólny.
Ekstrakcja zęba (usunięcie, wyrwanie zęba) to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi.
O chirurgicznym usunięciu zęba mówimy wówczas, gdy w celu usunięcia zęba konieczne jest nacięcie dziąsła oraz usunięcie fragmentu kości wyrostka zębodołowego wokół korzeni zęba.
Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrznięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości. Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja.
Zabieg polega na wycięciu fragmentu dziąsła pokrywającego koronę wyrzynającego się zęba. Najczęściej wykonywany przy utrudnionym wyrzynaniu się zębów ósmych.
Ropień powstaje w przebiegu infekcji, rozwija się w wyniku aktywności bakterii, które znajdują dla siebie dogodne warunki w tkankach. Nasz system immunologiczny broni się przed obcymi drobnoustrojami wysyłając do ogniska zakażenia białe krwinki. Ropa to mieszanina żywych i martwych białych krwinek, enzymów i zniszczonych komórek miejscowych. Ropień powstaje w przypadku, gdy ropa nie ma gdzie odpływać. Ropień, który nie pęknie lub nie zostanie nacięty może doprowadzić do uogólnionej infekcji drogą krwi, co poważnie zagraża zdrowiu i życiu człowieka.
Wędzidełka warg i języka to pasma tkanki łączące wargę lub język z wyrostkiem zębodołowym. Wędzidełko może być przyczepione nieprawidłowo, wiążą się z tym nierzadko nieprawidłowości takie jak: wędzidełka położone zbyt blisko zębów, zbyt krótkie lub grube, mające szkodliwy wpływ na przyzębie, estetykę uzębienia, ustawienie zębów czy utrzymanie protez ruchomych. U dzieci plastyka wędzidełka języka pozwala na uzyskanie prawidłowej ruchomości języka oraz zapobieganie rozwojowi i utrwalania wad wymowy. Za pomocą niewielkiego nacięcia w obrębie wędzidełka zmniejsza się napięcie nadmiernie skróconego wędzidełka.