Leczenie kanałowe jest konieczne kiedy nastąpi zapalenie lub zakażenie (zgorzel) miazgi. Przyczyny zapalenia lub zakażenia miazgi mogą być różne: głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, a także pęknięcie lub złamanie zęba. Czasem uraz zęba może spowodować uszkodzenie miazgi nawet jeśli nie ma widocznych pęknięć lub odłamów. Jeżeli nie leczymy zmienionej zapalnie lub zakażonej miazgi to może to doprowadzić do silnego bólu i wytworzenia ropnia.
Zęby wymagające leczenia kanałowego mogą być przyczyną tępego lub ostrego bólu, może występować długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno, bolesność zęba przy dotyku i żuciu, przebarwienie zęba , powiększenie i wrażliwość węzłów chłonnych oraz obrzęk i bolesność przyległych do zęba tkanek. Czasem zdarza się też, że objawy nie występują, a o toczącym się procesie chorobowym miazgi zęba pacjent dowiaduje się po badaniu stomatologicznym lub wykonaniu zdjęcia rtg.
Stomatolog usuwa zakażoną lub zapalnie zmienioną miazgę, ostrożnie czyści i poszerza środek kanału, dezynfekuje go przy pomocy specjalnych środków i w końcu szczelnie wypełnia kanał odpowiednim materiałem. Po wypełnieniu kanałów ząb zamyka się materiałem kompozytowym (plomba) lub odbudowuje protetycznie (korona porcelanowa) aby przywrócić ząb do pełnej funkcjonalności.
Wiele zabiegów endodontycznych jest wykonywanych w znieczuleniu miejscowym. Przy nowoczesnych technikach leczenia i znieczuleniach, większość pacjentów nie zgłasza dyskomfortu podczas zabiegu. Natomiast bezpośrednio po zabiegu i przez kilka kolejnych dni ząb może być bardziej wrażliwy. Dolegliwości można złagodzić ogólnodostępnymi lub specjalistycznymi środkami przeciwbólowymi. Nasi lekarze dokładnie przekażą Państwu co stosować.
Aby przywrócić pełną funkcjonalność zęba po zakończeniu leczenia kanałowego, musi on być odbudowany materiałem kompozytowym lub korona protetyczną.
Nie powinno się gryźć ani przeżuwać twardych rzeczy po stronie, która była leczona endodontycznie, aż do czasu kiedy korona zęba będzie odbudowana. Nie odbudowany ząb jest podatny na pęknięcia i powinien być odbudowany możliwie jak najszybciej. Poza tym ząb leczony kanałowo trzeba pielęgnować tak samo jak pozostałe zęby czyli stosować odpowiednią higienę jamy ustnej poprzez codzienne szczotkowanie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, regularne przeglądy i profesjonalne czyszczenia.
Większość zębów leczonych endodontycznie przetrwa tak długo jak zęby naturalne. W niewielu przypadkach ząb który był leczony kanałowo nie goi się albo ból postępuje. Czasem, ból lub ponowne zakażenie zęba może nastąpić po miesiącach a nawet latach po udanym leczeniu. W takich przypadkach rewizja leczenia czyli powtórne leczenie kanałowe może uratować ząb.
Powtórne zakażenie wyleczonego już kanałowo zęba może być spowodowane przez nowy uraz, głęboką próchnicę, pęknięte lub nieszczelne wypełnienie. W niektórych przypadkach stomatolog może znaleźć dodatkowe wąskie lub zakrzywione kanały, które nie były leczone pierwotnie.
Większość zębów może być leczona endodontycznie. Czasami ząb nie może być uratowany ze względu na brak dostępu do kanałów, pęknięcie korzenia ,duży zanik kości wokół korzenia który uniemożliwia utrzymanie zęba lub gdy nie ma możliwości szczelnej odbudowy korony.
Istnieje wiele błędnych przekonań na temat leczenia kanałowego. Chcemy aby Państwo znali prawdziwe informacje i fakty na ten temat. Nasi stomatolodzy odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania. Oto dwa najczęściej powtarzane mity:
Leczenie kanałowe nie powoduje bólu tylko przynosi jego ulgę. Wielu pacjentów trafia do stomatologa już z bólem. Ból ten może być spowodowany infekcją miazgi w środku zęba. Leczenia kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi i w ten sposób przerywa dolegliwości bólowe. Przekonanie o tym że leczenie kanałowe jest bolesne powstało wiele lat temu kiedy faktycznie leczenie było nieprzyjemne. Przy obecnych technologiach i znieczuleniach leczenie endodontyczne jest porównywalne do standardowego wypełnienia.
Ratowanie własnych zębów jest najlepszym rozwiązaniem gdyż żadne uzupełnienie protetyczne nie jest w stanie zastąpić naturalnego zęba. Jest to również dużo tańszy sposób leczenia niż usunięcie zęba a potem jego uzupełnienie za pomocą implantu czy mostu protetycznego. Leczenie kanałowe ma wysoki wskaźnik powodzenia i wiele zębów przeleczonych endodontycznie służy pacjentom przez długie lata. Niestety, są sytuacje kiedy ząb nie może być uratowany i konieczna jest jego ekstrakcja. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zastąpienie go implantem.